Najnowsze aktualności

Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

Relacja ze spektaklu „SEKRET” przywidzkiej grupy PaT

ŚWIĘTO TEATRU W PRZYWIDZU, czyli premiera spektaklu „Sekret” w obsadzie przywidzkiej grupy PaT.

Niedawno na łamach naszego  gminnego portalu ukazał się artykuł o przygotowaniach i zajęciach teatralnych grupy młodzieży z Gminy Przywidz. Po dwóch dniach, a dokładniej piętnastu godzinach ostrych prób obyła się premiera, która miała miejsce 2 grudnia 2013 roku.
Spektakl był wystawiony trzy razy w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Przywidzu. O godzinie 9:00 dla uczniów miejscowego gimnazjum, o 12:00 dla zaproszonych gości i dalszej części szkoły, a ostatni, chyba najważniejszy odbył się o godzinie 16:00. Dlaczego najważniejszy? Ponieważ wtedy mógł przyjść każdy i aktorzy nie wiedzieli komu będą słać przesłanie  spektaklu.

„Sekret” opowiada o łatwym wejściu w uzależnienie od narkotyków i osoby, która je rozprowadza, oraz o nacisku rodziców na swoje dzieci. Spektakl po czasie zmuszał widza do oglądania w ciszy i skupieniu, oraz czekania na rozwój wydarzeń. Łzy wzruszenia pojawiają się podczas kulminacyjnej sceny, w której następuje symboliczny gest bicia serc. Cała scena, w której zawarta jest kwestia tak zwanej postaci czerwonej opowiada o odzyskaniu sensu życia i poszukiwaniu własnego skarbu, którym jest serce, dusza. Ten moment daje do myślenia głównie rodzicom, uświadamia, że nie ma sensu naciskać na swoje dziecko, żeby miało doskonałe oceny, osiągało duże wyniki w zawodach.

Okiem aktora spektakl wyszedł bardzo dobrze, za każdym razem. Widzom też się podobało, bo widać było na sali łzy wzruszenia, a na portalu społecznościowym pojawiła się pochlebna opinia pani Anny Samaruk, która była obecna na premierze o godzinie 16:00 – „Baaardzo dziękuję PaT-owcom za piękne przeżycia, chwilę wzruszeń, łzy. Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście do niczego, że jesteście źli. Dzisiaj udowodniliście, jaki drzemie w Was potencjał. Nie zapominajcie o swoich marzeniach. Marzenia rodziców nie są Waszymi marzeniami, Idźcie swoją drogą. A rodzice? No cóż. Chcą dla dzieci jak najlepiej. Czasem jednak popełniają błędy. Są tylko ludźmi. "Nie błądzi ten, kto nic nie robi". Pozdrawiam Was, młodzieży i osoby Was wspierające”.

Po spektaklu o godzinie 12:00 odbyło się oficjalne podziękowanie dla trenerów z Pelplina – Magdaleny Ćwiklińskiej, Wiktorii Kuklińskiej, Norberta Olchawy i Mikołaja Gajdy. Szymon Krzanowski wygłosił piękne przemówienie i wręczył liderom pelplińskim PaTyfikaty, cztery wybrane osoby wręczyły drobne upominki, a cała grupa zaprezentowała zbiorowe przytulanie
Przemowa Szymona tak wzruszyła Panią Dyrektor, że poprosiła o jej wygłoszenie również o 16:00.

Wraz z dniem premiery w Przywidzu powstała grupa PaT Przywidz, która jest dziesiątą już grupą na Pomorzu, a jedną z wielu w całym kraju. Inicjatorem całego programu jest Inspektor Policji Komendy Stołecznej w Warszawie pan Grzegorz Jach.

„PaT Przywidz” ma w głowie wiele pomysłów i zamierza kontynuować działalność artystyczno – profilaktyczną. Już teraz zapraszamy na następne spektakle!

 

Tekst:
Paulina Kruczkowska
Norbert Olchawa