Najnowsze aktualności

Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

PaT w Przywidzu - gorąca relacja z castingu do spektaklu „Sekret”

Dnia 29 listopada 2013 przyjechali do nas goście z Pelplina – Mikołaj Gajda, Magda Ćwiklińska, Wiktoria Kuklińska i Norbert Olchawa,  aby w Gminnym Ośrodku Kultury  przeprowadzić casting do grupy PaT Przywidz.

Co to jest PaT? Rozwinięcie skrótu oznacza „Profilaktyka, a Ty”. Cały program polega na uświadamianiu młodych ludzi, jak działają różnorakie używki, poprzez teatr.

Na przesłuchania zgłosiło się 30 osób. Po zapisaniu się i otrzymaniu swojego numeru uczestnika, po kolei się przedstawialiśmy i odpowiadaliśmy na pytania przyjezdnego jury. Następnie podzieleni zostaliśmy na grupy i kolejno odegraliśmy jedną ze scen. Każdy bardzo się „wczuł”, bo każdemu bardzo zależało, aby przejść dalej. Wszyscy wykorzystaliśmy swoje „pięć minut” maksymalnie, po czym jury udało się na naradę. I tu pojawiła się pewna niespodzianka z ich strony, ponieważ wszyscy przeszliśmy dalej. Po informacjach ogólnych udaliśmy się do domów, ponieważ następnego dnia mieliśmy się stawić już o 10:00 na osiem godzin ostrych prób. Naszym castingowym opiekunem była Pani pedagog Ola Gherke, która wspierała i dopingowała wszystkich.

Następnego dnia wszyscy stawiliśmy się punktualnie. Najwięcej czasu zajęło rozdanie ról. Po tym od razu przeszliśmy do ćwiczenia spektaklu. Bezwzględnie stosowaliśmy się do zaleceń reżysera Mikołaja i korzystaliśmy z rad dziewczyn i Norberta. Po czasie już automatycznie wiedzieliśmy co, jak, gdzie kiedy i postawiliśmy spektakl „na nogi”, ale próbować trzeba było w dalszym ciągu, bo na poniedziałkową premierę wszystko musi być idealnie, bez zastrzeżeń. Pomiędzy ćwiczeniem „Sekretu” mieliśmy przerwy, w trakcie których śpiewaliśmy hymn akcji „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, tańczyliśmy belgijkę, oraz wygłupiaczka, który jest luźnym, zabawnym tańcem społeczności PaT w całym kraju. Już tego, pierwszego dnia nasza grupa się bardzo zgrała ze sobą i z gośćmi z Pelplina również. O godzinie 14:00 udaliśmy się na pyszny obiad do szkolnej stołówki, a po powrocie dalej próby i zabawy w przerwach. Przez cały dzień towarzyszył nam Pan Gherke, który jest fotografem. Odwiedziła nas Pani Grażyna Bach-Żelewska, i co jakiś czas doglądała nas Pani Dyrektor.
Niedziela była naszym ostatnim dniem prób. Tego dnia graliśmy już z pełnym scenicznym oświetleniem i rekwizytami. Kilka prób spektaklu i kilka energicznych przerw z wygłupiaczkiem oraz belgijką zleciały bardzo szybko. Nie obyło się bez kilku dyskusji na temat premierowego dnia.  Zostaliśmy odwiedzeni przez panią Ewę Bradtke, która zatańczyła z nami belgijkę, a Pani Dyrektor ćwiczyła z nami, ponieważ w spektaklu gra rodzica. Oczywiście nie zabrakło Pana fotografa! Na sam koniec udaliśmy się na pyszny obiad, po którym wróciliśmy do domów, aby odpoczywać przed „Świętem teatru w Przywidzu”, czyli dniem premiery spektaklu „Sekret”.


Te trzy dni prób minęły bardzo szybko, ale myślę, że każdy z grupy wracając do domu ”padał na twarz” ze zmęczenia, bo mimo dobrej zabawy pracy było nie mało! 

 

Zdjęcia: Ewa Bradtke, Dorota Ciecholewska

Autor tekstu: Paulina Kruczkowska