Najnowsze aktualności

Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

2 maja - Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Flaga Polski towarzyszy nam przy okazji wielu uroczystości. Jest obecna podczas świąt narodowych, innych podniosłych wydarzeń, a także w dni żałoby po stracie wybitnych Polaków.  Każdy z nas może uczcić dzień 2 maja, wywieszając flagę Polski przy wejściu do swojego domu lub w oknie swojego mieszkania, do czego serdecznie zachęcamy!

Dzień flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004r. i stanowi wyraz szacunku oraz propagowania wiedzy  o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Czy wiedziałeś, że?

  • Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona). Jeśli barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Natomiast w rozetkach, czyli tak zwanych kotylionach, biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.
  • Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten ustaliła „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje on do dziś. Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.
  • Istnieje specjalna nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. Jej nazwa to : weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew.

 

 

 

Źródła:

www.gov.pl

www.niepodlegla.gov.pl

Miniprzewodnik „ Biało-Czerwona” wydany przez MSWiA